Connect
To Top

Zwiększamy zasięg sieci Wi-Fi w prosty i tani sposób

Bezprzewodowa sieć Wi-Fi to bardzo wygodny sposób połączenia z Internetem. Technologia ta zadomowiła się u nas na dobre. Korzystają z niej nie tylko smartfony, tablety czy komputery. Dociera także do smartwatchy, telewizorów, a nawet… lodówek! Niestety nie zawsze nasz router daje sobie radę z dużymi domami. Ba, często nawet grubsze ściany w mieszkaniu powodują zakłócenia sygnału. Co zrobić w tej sytuacji? Podpowiadamy jak w prosty sposób zlikwidować ten problem.

Sposób… partyzancki

Routery, które zazwyczaj posiadamy wyposażone są w anteny dookólne. Oznacza to, że fale radiowe rozchodzą się, jak sama nazwa mówi w każdym kierunku. Zazwyczaj router ustawiony jest pod ścianą. Po co więc tracić sygnał, który kierowany jest poza budynek? Sieć Wi-Fi, a konkretniej sygnał można nakierować według naszych wymogów stosując bardzo prosty trik. Wystarczy wyposażyć się w puszkę po napoju, np. 0,5 l. Odcinamy górną i dolną część puszki oraz rozcinamy puszkę wzdłuż. Kiedy już uzyskamy nasz „wzmacniacz” powinniśmy nakierunkować jego boki a następnie ułożyć go za anteną. Jeśli nasz router ma ich kilka musimy wyposażyć się w kilka puszek – wzmacniaczy. Czy sposób ten działa? Jest on co prawda mocno budżetowy, jednak powinien lekko pomóc jeśli mamy problemy z sygnałem sieci Wi-Fi.

Bardziej profesjonalny sposób na zwiększenie sygnału

Istnieją bardziej profesjonalne sposoby, które sprawią, że nasza sieć Wi-Fi będzie posiadała o wiele większy zasięg. Możemy na przykład podłączyć drugi router aby nawiązać wspólne połączenie sieci Wi-Fi. Nie jest to jednak sposób łatwy, ponieważ mostkowanie wymaga od nas sporej znajomości obsługi routera. Co gorsza, należy również skorzystać z przewodu – skrętki. A nam przecież chodzi o bezprzewodowe połączenie.

Łatwiejszym sposobem będzie zastosowanie transmitera, inaczej zwanego repeater. Jest to małe urządzenie podłączane do gniazdka, które znacznie rozszerza zasięg sieci. Mieliśmy okazję sprawdzić możliwości kilku modeli dostarczonych przez firmy takie jak TP-Link czy Tenda. Szczególnie przypadł nam do gustu model A301 drugiego z przedstawionych producentów. Oferuje on znacznie zwiększony zasięg sieci, a kosztuje naprawdę niewiele. Co ciekawe, urządzenia tego typu nie wymagają wręcz konfiguracji. Łączą się z routerami za pomocą technologii WPS. Klikamy odpowiedni przycisk na naszym routerze oraz na urządzeniu i… gotowe.

Repeater w praktyce

Sprawdźmy na przykładzie wspomnianego wcześniej transmitera Tenda A301 jak działa takie urządzenie. Model ten umożliwia osiągnięcie prędkości do 300 Mbps i działa w technologii 802.11 b/g/n. Ważne jest także to, że obsługuje protokoły zabezpieczeń takie jak WEP, WPA, czy WPA2 z mechanizmem szyfrującym. Połączenie z routerem odbywa się za pomocą wspominanego wcześniej przycisku WPS. Łączy on bezobsługowo sprzęt. Dzięki temu z uruchomieniem takiego wzmacniacza sygnału poradzi sobie nawet laik. Jak silny jest wtedy sygnał? Przykładowo przed uruchomieniem transmitera zasięg maksymalny routera wynosił 20 – 25 metrów. Po zastosowaniu urządzenia sygnał zwiększa się dwu, a nawet trzykrotnie! Co ciekawe, dużym atutem urządzenia Tenda A301 jest jego cena. Wynosi ona zaledwie 70 zł, a więc możemy niewielkim kosztem zyskać bardzo dużą poprawę sygnału. Dzięki zastosowaniu repeatera nasza sieć Wi-Fi będzie sięgać nawet ogród, a dom 200 m2 będzie miał stuprocentowe pokrycie siecią. Prawda, że świetne rozwiązanie?

Tenda A301

Jeśli macie inne sposoby na zwiększenie sygnału sieci Wi-Fi, macie doświadczenie z zastosowaniem innych repeaterów dajcie nam znać. Chętnie poznamy Wasze triki na zwiększenie sygnału sieci Wi-Fi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × one =

More in Poradniki

%d bloggers like this: